Apple, cea mai profitabilă companie din lume în 2016

19.06.2017
Apple, cea mai profitabilă companie din lume în 2016

Compania americană Apple a fost cea mai profitabilă afacere din lume în anul 2016, conform unei analize a portalului Visual Capitalist, care preia date furnizate de Forbes. 45 de miliarde de dolari a fost profitul declarat al Apple, aproape de două ori mai mare decât al Facebook, care a rămas cu 27.6 milioane de dolari sau a gigantului Coca Cola, care a câștigat 41.5 miliarde.

Ca venituri totale însă, care nu iau în considerare cheltuielile, Apple se situează pe locul patru în lume, în urma Walmart, Toyota și Berkshire Hathaway. Walmart, care din punct de vedere al veniturilor totale este pe primul loc în lume, are cheltuieli uriașe comparat cu Apple, reușind să anunțe un profit de doar 14 miliarde de dolari.

În topul trei al celor mai profitabile companii ale anului 2016 au intrat și ICBC, cea mai mare bancă de stat din China, cu un profit de 42 de miliarde de dolari și China Construction Bank, cu 35 de miliarde de dolari.

Chiar dacă este prima în ceea ce privește profitul, Apple se află spre coada clasamentului într-un alt top, cel al venitului per angajat realizat. Un alt studiu al Visual Capitalist arată că Apple produce între 1.5 și 2 milioane de dolari pentru fiecare dintre angajații săi, în condițiile în care companiile din domeniul energetic aduc între 5 și 7.5 milioane de dolari per angajat.

Spune şi tu comunității cât câştigi. Postarea ta este şi va rămâne anonimă. Adauga salariu >>

Evaluează compania

Daniel Pătrașcu