Au inceput inscrierile pentru proiectul de finantare Comert 2017

17.08.2017
Au inceput inscrierile pentru proiectul de finantare Comert 2017

Programul Comert 2017, coordonat de Ministerul pentru Mediul de Afaceri, s-a deschis in mod oficial miercuri, iar inscrierile de proiecte se pot face pana pe 29 august. Cei care vor fi selectati pentru finantare vor primi pana la 55.000 de euro sub forma de fonduri nerambursabile.

Pot inscrie proiecte aici intreprinderile mici si mijlocii care au fost infiintate cu cel putin 1 an inainte de data depunerii, au capital social integral privat si nu au mai beneficiat de fonduri prin acest program in ultimii trei ani. Lipsa de datorii la bugetul de stat este inca o conditie eliminatorie.

Fondurile vor putea fi folosite pentru achizitia de echipamente necesare desfasurarii activitatii, investitii, certificarea unor sisteme de management sau crearea de pagini web. Finantarea oferita de stat va fi de 90% din valoarea totala a cheltuielilor eligibile.

Programul este dedicat IMM-urilor care isi desfasoara activitatea in domeniul comertului sau serviciilor. Fiecare proiect aprobat va primi finantarea sub forma decontarii unor cheltuieli deja efectuate.

Modalitatea de departajare a proiectelor depuse, respectiv punctajul, pot fi consultate aici.

Antreprenori

Daniel P.