BCR face angajari. Banca ofera joburi de vara pentru liceeni

16.05.2012
BCR face angajari. Banca ofera joburi de vara pentru liceeni

Banca Comerciala Romana (BCR) ofera joburi pe perioada verii pentru liceenii cu varsta intre 16 si 18 ani, cu un program de patru ore pe zi, acestia urmand sa fie remunerati, potrivit NewsIn.

Potrivit BCR, "Summer Job" este primul proiect de educatie  financiara cu o componenta de internship adresat elevilor de liceu de peste 16 ani.

Programul BCR Summer Job se desfasoara la nivelul intregii tari, in lunile iulie si august, timp in care liceeni au posibilitatea sa lucreze, platit, in BCR. Pentru a se inscrie, elevii trebuie sa aiba intre 16 si 18 ani si sa acceseze pagina de Facebook a BCR, sectiunea Summer Job: www.facebook.com/BCRRomania

"Pentru elevii care vor o altfel de vacanta, una mai responsabila in care au oportunitatea sa isi descopere potentialul profesional, dar si sa-si castige singuri banii de buzunar, BCR a creat programul Summer Job. Credem ca responsabilitatea financiara si o buna intelegere a gestionarii bugetului personal se invata de la varste relativ mici, iar experienta personala este cel mai bun profesor. Mai mult, ne bucura foarte tare deschiderea tinerilor catre astfel de initiatiative - in 2011 am avut peste 100 de inscrieri in prima etapa a preselectiei", a declarat directorul comunicare BCR, Cornel Cojocaru.

Procesul de selectie este impartit in doua etape: prima se refera  la rezolvarea unui mini-quiz de zece intrebari din domeniul financiar-bancar in urma caruia 15 participanti vor castiga, prin tragere la sorti dintre cei care raspund corect la mai mult de sapte intrebari, tablete E-boda.

"Cea de-a doua etapa va avea loc pe 19-31 mai, elevii, care iau cel putin nota 7 la testul de educatie finaciara, vor fi solicitati sa elaboreze o lucrare pe o tematica prezentata in prealabil. Castigatorii vor beneficia de un internship platit timp de doua luni la una din agentiile BCR din tara si din Bucuresti, avand posibilitatea de a se familiariza cu domeniul financiar-bancar si chiar de a lua in considerare o posibila cariera in aceasta directie", se mai spune in comunicat.

Programul Summer Job in BCR este la a doua editie. In 2011, 50 de elevi de liceu au lucrat timp de doua luni in banca. Ei au fost selectati din cele aproape 350 de aplicatii primite. In cele doua luni cat au fost angajati in BCR, ei au invatat cum sa isi gestioneze bugetul personal, cum functioneaza o banca, si care sunt pasii care trebuie urmati in dezvoltarea produselor bancare pentru tineri.

Banca Comerciala Romana (BCR), membra a Erste Group, este cel mai important grup financiar din Romania, incluzand operatiunile de banca universala (retail, corporate & investment banking, trezorerie si piete de capital), precum si societatile de profil de pe piata leasingului, managementului activelor, pensiilor private, a bancilor de locuinte si a serviciilor bancare prin telefonul mobil.

Oportunități joburi