Ce abilitati va fac mai atractivi pentru angajatori in 2018

27.01.2018
Ce abilitati va fac mai atractivi pentru angajatori in 2018

De la analiza datelor la rezolvarea de probleme dificile, sunt destule abilitatile pe care trebuie sa le aveti pentru a prinde un loc cat mai bun pe piata muncii.

Forta de munca este in continua schimbare. Firesc, si abilitatile pe care le cauta angajatorii pentru noile joburi se schimba de la an la an. Numai in acest mod companiile pot face fata competitiei.

Locurile de munca se schimba cu rapiditate, iar angajatorii isi doresc muncitori care sa fie permanent conectati la schimbari” spune Julie Friedman Steele, CEO la World Future Society, care se ocupa de studierea schimbarilor aparute la nivelul diverselor industrii.

Pentru toti care se gandesc la un job mai bun in acest an a fi conectat la schimbari, echivaleaza cu dezvoltarea propriilor abilitati, dar si cu dobandirea unora noi.

Sa vedem, impreuna, caer sunt abilitatile cautate de angajatori in 2018.

Rezolvarea de probleme

Facand parte din ceea ce se numeste soft skills, rezolvarea de probleme este foarte apreciata de angajatori. Existand in permanenta o serie de provocari, angajatorii cauta muncitori care sa rezolve problemele independent, venind cu solutii personale.

Daca doriti sa dovediti unui manager care se ocupa de angajari ca faceti parte din categoria celor care stiu sa rezolve probleme, interviul este prima oportunitate. Citati un exemplu din experienta trecuta, Aratati cum ati identificat problema, cum ati gasit solutia si cum ati dezvoltat-o, rezolvand chestiunea in cauza.

Analiza datelor

Ne miscam in interiorul unei lumi conduse cel mai mult de date,” afirma Steele. Datele ar ramane simple numere daca nu ar fi o fiinta umana care sa le analizeze si sa le dea o intrebuintare. Din aceasta prspectiva trebuie sa tineti cont ca angajatorii, in 2018, sunt predispusi sa caute profesionistii din acest domeniu.

Aceasta abilitate este foarte importanta pentru fiecare candidat, nu numai pentru cei care sunt in cautarea unui data job. Parminder Jassal, in calitatea sa de sef al Departamentului de invatare de la Institute for the Future, spune: „ Trebuie sa aveti o minima experienta in analiza datelor si in gandirea computationala, daca este vorba de programare, codare sau machine learning.

Social media

Folosirea social media este in topul primelor 5 abilitati, pe care le cauta un angajator in alegerea unui candidat”, afirma Robin Colner, CEO la DigiStar Media, agentie specializata in marketingul digital.

Candidatii care au dezvoltat un profil vizibil pe social media au sanse mai mari in fata celorlalti, care se limiteaza doar la marketing-ul social.

Creativitatea

Conform World Economic Forum, in 2020 creativitatea se va situa pe locul 3, dupa rezolvarea de probleme si gandirea critica in topul abilititilor cautate de angajatori. Un angajator va aprecia cu mult mai mult un candidat daca acesta ii prezinta modalitati noi de abordare a unui job.

Recomandarea noastra este sa cunoasteti foarte bine specificul job-ului pentru care ati aplicat. De aici vine creativitatea pe care puteti sa o demonstrati in timpul interviului. Prezentarea la interviu a solutiei pe care ati gasit-o in atingerea unei tinte se transforma intr-un avantaj fata de ceilalti candidati.

Flexibilitatea

In orice proces sau experiment exista incercare si eroare. Inovatia depinde in foarte mare masura de aceste doua actiuni. Din aceasta cauza, trebuie sa luati orice esec ca pe o posibilitate de a rezolva ceva nou.

Angajatorul vrea sa vada in voi faptul ca stiti sa treceti peste aceste situatii si ca ati invatat ceva din ele. Intotdeauna va fi apreciat mai mult un potential angajat care gaseste o solutie in situatiile limita.

Aceasta este flexibilitatea, una dintre cele mai cautate abilitati, alaturi de rezolvarea de probleme.

Intelegerea afacerii companiei

In majoritatea articolelor dedicate cautarii unui job v-am recomandat sa va documentati cat mai bine despre compania pe care o vizati. Numai in acest mod puteti intelege care este afacerea pe care o deruleaza, spre ce se indreapta.

Tendinta generala de a apropia managementul mai mult de angajati va accentua manifestarea acestei abilitati. Cei din conducere vor dori angajati care sa inteleaga mecanismele afacerii companiei, sa fie implicati in toate procesele specifice activitatii organizatiei.

Flexibilitatea presupune si cunoasterea modului in care funtioneaza alte departamente. Cu cat veti dovedi in fata angajatorului vostru ca sunteti familiarizat cu ce se intampla in societate, cu atat mai mult va creste si importanta pe care acesta o acorda ca potential candidat.

Dorinta de a invata

Ati putea obiecta ca aceasta nu poate fi trecuta la capitolul abilitati. Sensul pe care-l dam aici este de a invata continuu si a dobandi noi abilitati.

In calitate de nou angajat veti face un training, de 2, 3 luni. Daca va limitati doar la acesta iar apoi nu mai participati la nicio alta forma de instruire, atunci pur si simplu iesiti din joc.

Expertii sunt unanimi in a spune ca angajatorul vrea sa vada la voi:

- dorinta de a invata noi lucruri continuu;

- dorinta de a cunoaste tendintele din domeniul vostru de activitate;

- dorinta de a iesi din zona voastra de confort si a atinge obiective noi;

- dorinta de a aduce o noua valoare afacerii.

Sunt convins ca majoritatea dintre voi detin unele dintre abilitatile enumerate mai sus. Perfectionati-le si dobanditi altele noi, prin procesul de invatare.

Planificare carieră Găsește-ți job Oportunități joburi