Compromisul la job - da sau nu?

18.10.2022
Compromisul la job - da sau nu?

Compromisul este un proces de negociere în care ambele părți renunță la ceva ce-și doresc cu adevărat. Compromisul are loc, de obicei, în situații de câștig-pierdere, căci niciuna dintre părți nu obține chiar tot ceea ce-și dorește cu adevărat, dar fiecare face concesii pentru a ajunge la un acord care este acceptabil pentru ambele părți.

Compromisul este util în orice relație, însă este important să știm de ce îl facem și dacă ni-l asumăm 100%, întrucât, în caz contrar, acesta poate da naștere unor frustrări majore.

Compromisul este o punte pe care va trebui să o traversăm în orice relație. Îmbinarea perspectivelor și modelarea unei vieți împreună reprezintă abilitatea de a construi o relație. Acest lucru nu înseamnă că ar trebui să ne încălcăm propriile valori, limite și propria identitate de dragul relației. Mai degrabă este vorba de a găsi drumul potrivit pentru a putea merge împreună, ceea ce înseamnă, de fapt, a găsi echilibrul.

Luând ca exemplu locul de muncă, într-o companie, este greu să stabilești care sunt scopurile tale personale și care sunt așteptările managerului tău. Trebuie să-ți dai seama care este diferența și cum poți menține un echilibru între ele. Este indicat să fii pregătit pentru a fi pe cont propriu și pentru a face propriile alegeri în viață, astfel încât să nu îți sacrifici visurile pentru altcineva.

Este adevărat, în carieră trebuie să stabilești împreună cu managerul tău care sunt sarcinile pe care le ai de îndeplinit, iar unele, cu siguranță, nu-ți vor plăcea. Știți cum se spune: în viață mai trebuie să facem și ceea ce trebuie, nu doar ceea ce ne place. Cu toate acestea, trebuie să fii sigur de cine ești și de ceea ce vrei în viață. Tu ești cel care deține controlul propriei destinații și meriți să faci schimbările necesare. Tu ești care va trebui să se gândească unde vrea să ajungă în viață și cum va ajunge acolo.

Managerul tău poate pune presiune asupra ta pentru a te transforma în cine i-ar fi lui confortabil să fii. Singurul lucru pe care trebuie să-l faci este să îți dai seama dacă asta-ți dorești și tu. În eventualitatea unei astfel de situații extreme, ai fi mulțumit să lași pe altcineva să-ți traseze obiectivele și visurile sau ai fi gata să te ridici de la biroul tău stabil și s-o iei de la capăt în altă parte? Va fi o alegere dificilă, mai ales dacă ești într-o poziție bună din anumite puncte de vedere în compania respectivă, alegere care poate însemna să te rupi de actuala companie și să te îndrepți către ceva care este mai interesant și mai bun pentru tine. Și care este, mai presus de toate, în armonie cu valorile, așteptările, obiectivele tale.

Toată lumea visează, își fixează niște țeluri în viață. Va trebui să faci clar diferența dintre obiectivele tale, cele ale managerului tău și cele ale companiei în care lucrezi. Ideal ar fi ca toți oamenii să-și aleagă o profesie care să le placă, care să-i împlinească, pentru că dacă nu se întâmplă acest lucru, va interveni acel compromis de care vorbeam mai devreme care va apăsa mult asupra propriei fericiri și împliniri.  Parcă pare din ce ce în ce mai dificil să te simți bine cu tine. Nu uita: ce nu ține de tine nu poți schimba, concentrează-te pe ceea ce poți îmbunătăți.

A face ceea ce spune managerul tău sau ceea ce scrie în fișa postului este necesar pentru a câștiga un salariu. Cu toate acestea, există modalități prin care poți schimba o parte din călătorie, astfel încât să găsești echilibrul în această relație. Se presupune că ar trebui să muncești din greu pentru a fi cine vrei și să-ți folosești propria identitate pentru a face alegeri care privesc propriul tău viitor de succes. Dacă vrei să mergi mai departe și pur și simplu nu pare posibil în poziția pe care o deții, îți recomand să ai o discuție deschisă cu managerul tău.

Dacă managerul tău nu înțelege motivele tale și ceea ce-ți dorești, atunci poate că trebuie să găsești o nouă alternativă. Pe cât de simplu de spus, pe atât de greu de realizat: alege mereu ceea ce consideri că este mai bine pentru tine atunci când vine vorba de cariera ta. Pentru aceasta este nevoie să îți dai seama când este cazul să mergi mai departe și când să te mulțumești cu situația în care te afli. Oricât de dificil ți s-ar părea contextul profesional, nu uita că mereu vei avea la dispoziție cel puțin câteva căi de a face schimbări la locul de muncă actual înainte de a decide să-l părăsești. Totul este să le cauți. Iar dacă ai un manager deschis, acesta te va ajuta să-ți găsești locul potrivit.

Fii sincer/ă cu tine și cu managerul tău. Exprimă-ți preocupările pe care le ai și nu te mulțumi cu nimic mai puțin decât ceea ce meriți. Te vei simți mai bine știind că ai făcut ceea ce era mai bine pentru tine în acel moment și că nu lași pe altcineva să determine unde mergi și ce faci în legătură cu propriul tău succes. Există atât de multe moduri de a te asigura că nu ești într-un blocaj. Nu-ți fie frică și du-te să câștigi ceea ce știi că meriți!

Unele relații ne ajută să ne dezvoltăm, altele ne fac să ne simțim incapabili și nesiguri de noi înșine. O relație sănătoasă ar trebui să ofere o bază solidă pentru a explora lumea și a face cât mai puține compromisuri. Cu cât compromisurile sunt mai mari și mai multe, cu atât acumularea frustrărilor va fi mai mare. Compromisul ajută doar atunci când nu trebuie să depunem eforturi uriașe pentru a ne accepta cu adevărat pe noi înșine și pe ceilalți.

Employee experience Piața muncii Etică

Corina Neagu