Cum procedez sa refuz o oferta de angajare?

09.12.2017
Cum procedez sa refuz o oferta de angajare?

Atunci cand esti la inceputul carierei poate apare situatia in care, din diverse motive, trebuie sa renunti la o oferta. Desi nu este o problema grea, ea poate sa nu fie deloc usor de gestionat.

Deci, cum procedez sa refuz o oferta de angajare? Intrebarea ascunde alte elemente carora treubuie sa le dam un raspuns:

1. Motivele pentru care refuz o oferta

2. Cand refuz oferta

3. Cum procedez sa refuz oferta

4. Ce nu trebuie sa fac cand am refuzat o oferta

Motivele pentru care se refuza o oferta sunt, printre altele

• Nu ati ajuns la o intelegere privind compensatiile

Uneori negocierile nu au dus la ceea ce doreati, iar voi nu mai sunteti dispusi sa faceti alte compromisuri mai departe.

• Slujba nu este ceea ce gandeati cand ati aplicat

Cele 40 de ore pe saptamanna s-ar putea sa fie 60, iar postul de manager senior vine de fapt cu atributii de junior.

• Ati aflat ceva despre companie sau viitorul job care va schimba decizia

Documentandu-va s-ar putea sa aflati ca job-ul are si alte conotatii sau ca viitoarea companie ar pute fi implicata in actiuni cu semnificatie politica.

• Noul job presupune relocarea

Indiferent de motiv, trebuie sa gestionati cu diplomatie acest refuz

Cand refuz oferta

Regula de aur a acestui joc este sa nu refuzi o oferta inainte de a avea una. Cand refuzi o oferta de job, fii prompt. Anunta-i imediat ce ai luat decizia. Cei din companie vor aprecia acest lucru si fie vor face o alta oferta fie vor porni procesul de angajare cu alt candidat.

Cum procedez sa refuz oferta

In privinta modalitatilor pe care sa le folosesti pentru a va anunta declinarea ofertei, parerile sunt impartite. Asupra unui lucru sunt de acord toti :„ faceti cum credeti ca este mai bine pentru voi.” De regula nu un e-mail sau o scurta scrisoare sunt cele mai bune formule. Se poate folosi un telefon dat la timp, pe un ton prietenos, folosind de mai multe ori formula multumesc pentru timpul acordat.

Este necesar ca in convorbirea pe care o veti purta pentru a declina oferta sa prezentati motivele cat mai sincer. Daca oferta initiala (salariu, compensatii, alte beneficii ) nu a fost ceea ce va asteptati, formula recomandata este „Va multumesc pentru timpul acordat si pentru oferta dar personal caut o oferta mai aproape de tintele pe care mi le-am propus.”

Incheie cu formula Ramanem in legatura, poate apare o alta oportunitate in viitor.

Ce nu trebuie sa faci cand refuzi o oferta

Sunt cateva reguli clare pe care, indifernt de situatie, trebuie sa le respecti

- nu folosi cuvantul respins cand va referiti la oferta in cauza:

- nu folosi un ton ostil, plin de ironii si sarcasm

- nu posta declinarea ofertei pe retelele sociale

- nu face gresela de a vorbi cu oricine despre compania care v-a facut oferta.

Planificare carieră Găsește-ți job Negociere