Empatia: Ingredient necesar profesional

17.10.2023
Empatia: Ingredient necesar profesional

În mediul agitat al locului de muncă modern, unde termenele limită sunt strânse și presiunea este mare, empatia poate aduce o schimbare semnificativă. În acest articol, vom explora conceptul de empatie la locul de muncă și beneficiile pe care le aduce pentru angajați și organizații.

Empatia la locul de muncă se referă la capacitatea de a înțelege și de a împărtăși sentimentele și perspectivele colegilor de muncă. Este mult mai mult decât doar a asculta cu atenție sau a arăta că îți pasă. Implică să te pui în locul celuilalt, să simți ceea ce simte el și să oferi sprijin atunci când este necesar.

Cultura organizațională a oricărei companii ar trebui să implice și dezvolte partea empatică a celor ce urmează să se angajeze, cât și a celor ce sunt deja angajați. Dezvoltarea empatică prin diferite oportunități de training oficiale, prin sesiuni de coaching, team-building-uri centrate pe partea empatică, își dovedesc beneficiile în timp. În cazul unui conflict, în cazul unor reorganizări interne, în cazul promovării sau chiar și în cazul unei demisii sau concedieri, empatia cultivată și cultura organizațională care pune accent și pe acest aspect, pot ajuta enorm indivizii și echipele în procesul de tranziție și readaptare.

Prin urmare, am putea spune că unul dintre principalele beneficii ale empatiei la locul de muncă este îmbunătățirea relațiilor interpersonale.

Atunci când angajații se simt înțeleși și susținuți de colegii și superiorii lor, există o atmosferă mai pozitivă și mai productivă în organizație. Aceste relații solide contribuie la creșterea moralului și la reducerea tensiunilor la locul de muncă.

Totodată, dezvoltarea acestor relații interpersonale contribuie și se poate cuantifica prin calculul productivității, prin a lua ca și criteriu de calcul, dezvoltarea empatică și beneficiile acesteia.

Empatia poate, de asemenea, să crească nivelul de satisfacție al angajaților.

Când oamenii se simt auziți și înțeleși, se simt mai valorizați și mai apreciați. Aceasta duce la o mai mare loialitate față de organizație și la o mai mică rata de fluctuație a personalului. Oameni fericiți și înțeleși = productivitate crescută.

Un alt avantaj important este rezolvarea mai eficientă a conflictelor.

Angajații care practică empatia sunt mai dispuși să se angajeze în discuții deschise și să găsească soluții constructive la problemele lor. Aceasta poate preveni escaladarea conflictelor și poate menține un mediu de lucru pașnic. Empatia nu este singurul aspect care poate calma situații mai tensionate, însă dacă cultura organizațională permite și facilitează empatia între angajați, se pot observa schimbări practice în cazul unor situații ce pot agita spiritele, fie că este vorba de un conflict, fie că este vorba despre o schimbare ad hoc sau un mediu dinamic cu schimbări dese din punct de vedere organizațional sau al obiectivelor.

Empatia sudează imaginea companiei pe piața muncii.

Știm cu toții faptul că cel mai bun marketing, cea mai bună reclamă este recomandarea unui om și felul în care se raportează la o companie, la ce servicii sau produse oferă şi mai precis cum se poartă cu angajații și ce valori practică activ, nu pasiv, în special când vorbim de piața muncii actualmente. Fie că este vorba despre joburi foarte dinamice din punct de vedere flux de candidați sau de roluri mai stabile, de echipe noi sau mai vechi, de companii tinere sau cu longevitate, felul în care angajații se raportează și vorbesc despre aceasta, se reflectă în imagine, în brand. Aici trebuie luate în calcul și variantele pozitive cât și cele mai puțin pozitive, opiniile mai bune și cele mai puțin bune. Ca în cazul unor review-uri de produs, de obicei adevărul este la mijloc, însă un lucru este clar: dacă empatia este prezentă natural și încurajată, imaginea pe piața muncii a unei companii are parte doar de zile line și creștere.

Empatia la locul de muncă nu este doar o calitate personală admirabilă, ci și un instrument puternic pentru succesul organizațional.

Beneficiile sale, inclusiv îmbunătățirea relațiilor interpersonale, dezvoltarea culturii organizaționale și creșterea satisfacției angajaților, fac din empatie un element esențial pentru locurile de muncă prospere și eficiente. Așadar, încurajăm toți angajații să dezvolte și să practice empatia în fiecare zi la locul de muncă, iar companiile să  încurajeze și să mențină un echilibru corect.

Piața muncii Comportamentul uman Leadership concepts Employee experience

Alin Banță