Flexibilitatea la locul de muncă

26.09.2023
Flexibilitatea la locul de muncă

În era digitală în continuă expansiune, lumea muncii se transformă într-un ritm accelerat. Conceptul tradițional de a merge la birou în fiecare zi și de a lucra într-un program fix devine din ce în ce mai puțin frecvent, deși menține o încăpățânare tipică. Flexibilitatea la locul de muncă a devenit un element cheie al vieții profesionale moderne, iar tehnologia joacă un rol crucial în această schimbare. Acest articol explorează modul în care tehnologia redefinește modul în care lucrăm și cum flexibilitatea devine o resursă valoroasă pentru angajați și companii, care ajută bunul mers al oricărei afaceri și totodată poate ajuta la creșterea calității vieții.

Flexibilitatea în era digitală

Tehnologia a deschis uși nebănuite pentru flexibilitatea la locul de muncă. Acum, avem acces la echipamente și platforme care ne permit să lucrăm de oriunde există o conexiune la internet. De la lucrul la distanță până la programul flexibil, angajații pot să-și organizeze munca în funcție de nevoile lor personale, iar cele mai adaptabile companii înțeleg acest lucru și oferă din ce în ce mai multă flexibilitate și beneficii ce favorizează acest lucru. De la ore flexibile de muncă, la plata abonamentelor de telefonie și internet, la mai multe zile de concediu anual, vouchere de vacanță, abonamente pentru locații de co-working, toate acestea vin să întâmpine era digitală și flexibilitatea angajatului.

Lucrul la distanță - Mai mult decât o tendință

Lucrul la distanță a devenit o realitate pentru mulți profesioniști. Cu aplicații de videoconferință, colaborare online și acces la documente în cloud, echipa nu trebuie să fie în aceeași clădire pentru a colabora eficient. Această formă de flexibilitate a devenit necesară în special în contextul pandemiei de COVID-19 și aceasta rămâne o opțiune atractivă și acum, crescând în sondajele de opinie printre angajații din diverse industrii. Deși se observă faptul că anumite companii recheamă angajații la birou câte 2-3 zile săptămânal, schimbarea care s-a produs și propulsat în perioada de foc COVID, face ca angajații fie să dorească schimbarea contractului la unul complet acoperit prin telemuncă, fie încep să caute alte locuri de muncă, fie poartă discuții de negociere cu actualii angajatori pentru a favoriza cât mai mult zilele complet remote versus cele de la birou.

Programul flexibil - Mai mult echilibru între viață și muncă

Programul flexibil este o altă componentă a flexibilității la locul de muncă. Acesta le permite angajaților să-și ajusteze programul de lucru în funcție de cerințele personale sau familiale. Cu instrumente de gestionare a timpului și cu munca bazată pe obiective, oamenii pot avea un mai bun echilibru între viața profesională și cea personală. Acest lucru duce la îmbunătățirea calității vieții și totodată a productivității celor ce lucrează complet remote sau favorizează munca de acasă/telemuncă, față de cei ce trebuie să vină la birou mai multe zile pe săptămână. Flexibilitatea de a lucra oricând și de oriunde, combinată cu munca bazată pe obiective, a evoluat și propulsat o eră foarte benefică pentru cei mai mulți angajați și angajatori care au primit cu brațele deschise oportunitatea de a lucra de oriunde și oricând, atâta timp cât munca era realizată și livrată la timp, calitatea neavând de suferit.

Beneficiile pentru companii

Companiile care adoptă flexibilitatea la locul de muncă pot vedea numeroase beneficii. Angajații fericiți și motivați sunt mai productivi și mai puțin predispuși la epuizare profesională. De asemenea, companiile pot atrage talente din întreaga lume, având acces la un pool global. Productivitatea este totodată o componentă ce se poate măsura de către orice companie, unii dintre factorii care o influențează fiind flexibilitatea pe care o oferă angajatorul unui angajat. Se poate observa o creștere a productivității oferite de flexibilitate și telemuncă, care este benefică pentru companii. Angajații resimt asta ca încrederea și bunăvoința unei companii în ei și ce pot să ofere, de unde și când, iar companiile au beneficii directe datorită deciziilor de a da frâu erei digitale și ce înseamnă mai departe aceasta.

Viitorul flexibilității la locul de muncă

În viitor, flexibilitatea la locul de muncă va continua să evolueze. Noi tehnologii ar putea aduce noi modalități de colaborare și de gestionare a timpului. Cu toate acestea, va fi important să gestionăm echilibrul între munca flexibilă și prevenirea suprasolicitării și totodată o să fie nevoie de colaborarea dintre companii și angajați pentru a crea oportunități multiple ce cresc flexibilitatea, o propagă în toate departamentele și cresc pachetele de beneficii care să atragă candidați diverși pentru roluri diverse în aceste companii.

Flexibilitatea la locul de muncă nu mai este doar o tendință, ci o realitate a vieții profesionale moderne. Tehnologia a făcut posibilă această schimbare, oferind angajaților și companiilor oportunitatea de a se adapta mai bine la cerințele actuale. În viitor, flexibilitatea va continua să evolueze, deschizând noi oportunități pentru toți cei implicați în lumea muncii. Majoritatea industriilor cunoscute ar trebui să încerce să deschidă poarta flexibilității și să găsească căi precise prin care să ofere acest lucru tuturor celor ce sunt angajați ori urmează a se angaja într-o companie în viitor. Ce ne-a învățat pandemia este faptul că oricine poate lucra de oriunde cu o simplă conexiune la internet și asigurarea faptului că mediul de muncă este sigur și benefic pentru angajat. Întoarcerea la metode vechi care îngreunează telemunca, flexibilitatea angajatului sunt aspecte clare care ar determina posibile rupturi între angajați și angajatori și involuția mediului de muncă actual.

Piața muncii Echilibru Despre meserii Oportunități joburi

Alin Banță