Mașina de serviciu, un avantaj popular pentru angajați

30.06.2017
Mașina de serviciu, un avantaj popular pentru angajați

Compania XpertHR, care oferă spre închiriere mașini în Marea Britanie, a publicat recent un studiu din care rezultă că 71,3% dintre companii au propriile mașini, dar numai 8,1% dintre angajați se bucură de privilegiul de a primi una.

Studiul arată faptul că în ultimii doi ani nu s-au produs schimbări privind numărul angajaților îndreptățiți să primească o mașină, procentul fiind înghețat la 45,4% dintre companii.

Totuși, există o diferență între companiile care au crescut sau scăzut numărul de angajați care primesc mașini, respectiv 28,2% în primul caz și și 20,4% în cel de-l doilea.

Printre factorii care au determinat creșterea se numără: sporirea numărului de membrii din conducere (52,5%) și creșterea valorică a afacerilor (28,2%). De celalată parte, scăderea apare pe fundalul reducerii profitului (34,1%),creșterea costurilor de întreținere și a taxelor, 22,7% respectiv 20%.

A scăzut de asemenea și procentul staff- lui eligibil pentru a primi o mașină în 7,8 % dintre organizații, rămânând același la 44% și crescând la 38% dintre organizații.

Cine primește o mașină?

Funcționarii la nivel de director sunt primii în top, chiar dacă nu există întotdeauna motive bine întemeiate pentru atribuirea unei mașini. Mai mult, la nivel de seniori apare și opțiunea alegerii unei mașini cu o valoare ridicată (69% dintre directori), în timp ce 58,6% sunt limitați la o anumită valoare și marcă.

Directorii conduc în general BMV Seria 5, managerii Audi 3, iar ceilați Toyota Prius, cu preț de listă la nivelul de 40.000, 30.000 și 25.000 lire sterline.

Există, conform studiului, factori determinanți care influențează alocarea de mașini către angajați. Astfel, în proporție de 50,5% alocarea este influențată de costul leasing- ului, 36,6% de mărimea vehiculului și nu ,în ultimul rând de emisia de gaze- 33,3%.

Ce ne rezervă viitorul?

Se estimează că în următorii doi ani organizțiile se vor orienta spre mașini cu emisie scăzută (taxe mai mici ), anumite mărci de mașini și vor înclina balanța eligibilității celor care pot primi mașini, de la directori, spre angajații care au, datorită rolului jucat – tehnic, vânzări, deplasări frecvente etc. – neapărată nevoie.

Privind spre viitor, în următorii doi ani, una din cinci companii (22,3%) va crește numărul angajaților eligibili pentru a primi mașină și una din trei (33,6%) își vor schimba – în următoarele 12 luni - politica privind mașinile companiei, permițând și încurajând angajați să ia în leasing o mașină.

Opinia ta conteaza! Adaugă o contribuție și ajută-i pe cei ce își caută un loc de muncă

Evaluează compania

Undelucram.ro