Medic roman in Danemarca: peste 7.000 de euro salariu, de 25 de ori mai mare decat in tara

14.06.2012

Medicii romani si asistentii medicali sunt cautati, dar si bine remunerati in strainatate. Angajatorii straini recruteaza personal medical din Romania, pentru salarii care ajung si pot depasi 7.000 de euro lunar.

O clinica de Patologie din Danemarca recruteaza medici romani pentru salarii de pana la 7.000 de euro lunar. Vei detalii aici.

Personalul medical si sanitar din Romania a avut la dispozitie in ultima luna 3.050 locuri de munca in afara tarii, fiind al doilea domeniu de interes din partea angajatorilor straini, dupa cel turistic (7.400 joburi).

Salariul mediu net in sectorul medical romanesc este de 1.260 lei (280 euro), in timp ce salariile platite in Occident pentru medici si asistenti incep de la 2.000 de euro si pot ajunge la 5-7.000 euro lunar.

Potrivit INS, in domeniul sanatatii in Romania mai lucreaza 334.000 de persoane, cu 60.000 mai putine decat in anul 2009.

Despre meserii