Mega Image: Lecție de HR despre puterea lui „împreună”

21.03.2023
Mega Image: Lecție de HR despre puterea lui „împreună”

Vrei să afli cum e viața la Mega pentru cei peste 12.000 de colegi care fac parte din #ComunitateaMega?

Ești în locul potrivit. Prin acest interviu vei descoperi de la Ileana Alexandru, Vicepreședinte Resurse Umane în cadrul Mega Image, cât de mult contează ca toate acțiunile interne desfășurate să pornească de la una dintre cele mai importante valori ale companiei – grija, iar colegii să fie puși întotdeauna în centrul preocupărilor organizației.

Ce aduce nou pentru angajații Mega Image anul 2023?

Cea mai recentă surpriză pentru colegii noștri este acordarea unei zile libere în plus – Ziua pentru Starea de bine. Această inițiativă este parte a programului „Mega stare de bine”, alături de multe alte acțiuni care vor urma pe tot parcursul anului, orientate spre zona de sănătate, echilibru viață profesională - viață personală, educație financiară.

Starea de bine a tuturor colegilor ocupă un rol esențial, fiind unul dintre elementele prin care validăm promisiunea companiei, astfel încât Mega Image să devină un loc de muncă mai bun.

De asemenea, suntem în permanentă căutare de noi tehnologii și soluții digitale care să ușureze munca fiecăruia dintre noi, să eficientizeze procesele din cadrul fiecărui departament și să dezvolte echipele noastre. Astfel că, în 2023, vom continua să ne optimizăm procesele și vom crea un mod mai performant de operare, cu ajutorul noilor tehnologii.

Sunt în curs de implementare soluții noi HR, care vor oferi suportul necesar colegilor noștri din toate zonele de lucru prin simplitate, eficiență, transparență și rapiditate. Fiecare coleg va putea accesa și modifica datele personale și va avea acces la programe de training și dezvoltare într-o singură platformă. Accesul la informații va fi mult mai rapid, dar și mult mai sigur, prin tehnologia Cloud, care asigură protejarea datelor.

Cum sunt susținute creșterea și dezvoltarea angajaților?

Toți angajații Mega Image beneficiază de oportunități de dezvoltare profesională și personală, sunt încurajați constant să fie din ce în ce mai buni în activitatea lor, continuând procesul de formare, dezvoltare și învățare pe tot parcursul activității desfășurate în cadrul companiei.

Pentru susținerea unei culturi a dezvoltării punem la dispoziție mai multe programe, dedicate fiecărei zone de lucru.

Oferim acces la instrumente și tehnici de leadership, sprijinim formarea viitorilor lideri în toate procesele de retail și în dezvoltarea competențelor de leadership, prin programe dedicate fiecărei arii de lucru.

Încurajarea performanței și recunoașterea meritelor este dovedită și prin evenimentele interne, pline de bucurie și emoție, organizate pentru fiecare zonă de lucru, în care celebrăm reușitele obținute de echipe sau individual. Gala Bravo este unul dintre evenimentele pe care le desfășurăm an de an.

Știm cât este de important să sărbătorim rezultatele obținute și, mai ales, să îi celebrăm pe colegii noștri, care pun emoție și pasiune în tot ceea ce fac. La finalul lunii martie desfășurăm o nouă ediție a acestei gale și suntem nerăbdători să îi aplaudăm pe cei mai buni dintre noi care au primit nominalizările colegilor pentru următoarele categorii: Managerul Anului, Angajatul Anului din Sediul Central, din magazine și depozite, Premiul pentru Sustenabilitate, Proiectul Anului, Trăiește Valorile Mega Image –  nominalizări individuale pentru fiecare valoare: Curaj, Integritate, Spirit de echipă, Grijă, Umor.

Și în acest an, Comitetul Executiv Mega Image va premia încă cinci categorii, pe baza indicatorilor de performanță: Magazinul Anului, Șeful de Magazin al Anului, Ideea de Afaceri a Anului, Partenerul Anului și Premiul Special al Anului.

Care ar fi motivele pentru care o persoană și-ar dori sa facă parte din echipa Mega Image?

Piața de retail, în general, se adresează celor care vor să lucreze într-o industrie stabilă, au multă energie și se „hrănesc” profesional cu ceea ce le oferă un mediu de lucru dinamic.

Mega Image, în mod special, se adresează celor care vor mai mult decât atât, celor care sunt preocupați continuu să se specializeze și să crească profesional, într-o organizație care are la bază microcomunități construite în jurul valorilor: integritate, grijă, spirit de echipă, curaj, umor.

Iar aceste valori se reflectă în programe dedicate colegilor noștri, așa cum este programul intern de voluntariat „12 Fapte Bune” sau programul „Bursele Mega Image” acordate copiiilor angajaților noștri pentru performanțe și rezultate extraordinare obținute în domeniul artistic, școlar sau sportiv. Și pentru că tot am menționat de valori, una dintre ele, așa cum este grija, se traduce în acțiuni concrete pentru colegii noștri – Caravana de Screening Mamar și Abdominal.

Ceea ce ne definește este puterea lui „împreună”, iar noi îi așteptăm în #ComunitateaMega pe toți cei care vor să arate alături de noi că atunci „Când suntem împreună, suntem Mega!”

Toate inițiativele desfășurate pentru colegii noștri devin motive de a fi employer of choice în percepția candidaților – viitorii noștri colegi.

Pentru eforturile depuse zi de zi, avem aliniate o serie de beneficii financiare, astfel încât fiecare să se simtă apreciat și răsplătit în mod echitabil pentru munca sa. Totodată, toți colegii se bucură lunar de oferte și reduceri exclusive oferite de Cardul Connect.

Prin strategia de Diversitate și Incluziune – parte din programul de brand de angajator – contribuim zilnic, prin acțiuni concrete, la crearea un mediu de lucru incluziv, cu o cultură care încurajează, sprijină și sărbătorește diversitatea colegilor noștri.

Sub conceptul umbrelă „Mega pentru toți” includem toate inițiativele dedicate și susținem diversitatea echipelor noastre, a comunităților în care suntem prezenți și incluziunea fiecărui membru, oferind un loc sigur de muncă și de cumpărături.

Ca parte a strategiei noastre privind Diversitatea și Incluziunea, am lansat campania de comunicare cu mesajul „În Mega Image, etichetăm produse, nu oameni!”. Este o promisiune pe care o facem față de noi înșine și față de cei de lângă noi.

Desfășurăm și o serie de evenimente online, „Comunitatea vorbește”, un loc în care fiecare angajat își poate exprima opinia cu privire la subiecte dedicate zonei diversitate și incluziune, explorând stereotipurile și prejudecățile.

Ne mândrim cu acțiunile programului intern de voluntariat „12 Fapte Bune”, inițiativa care schimbă vieți și prin care sute de colegi #MegaVoluntari se implică activ în viața comunității și cărora le este acordată o zi liberă plătită, în plus, pe an.

Totodată, anul acesta am obținut certificarea Top Employer pentru condiții excelente oferite angajaților, ceea ce reprezintă o recunoaștere valoroasă a atenției pe care o acordăm tuturor proceselor de HR, astfel încât să răspundem cât mai bine nevoilor membrilor echipei noastre.

Care sunt punctele forte ale organizației, relevate în urma procesului de validare ca Top Employer?

Am înregistrat cel mai mare scor la strategia de aliniere a obiectivelor de HR cu cele ale business-ului – am arătat modul în care oamenii sunt în sinergie perfectă cu strategiile organizației și cu modelul de leadership, în vederea atingerii tuturor obiectivelor.

Am obținut un scor peste media industriei de Retail din România pe zona de angajament față de Mega Image ca organizație, confirmând astfel efortul și implicarea depuse pentru toți angajații din echipă, dar și alinierea la valorile companiei.

De asemenea, rezultate foarte bune, peste media retailerilor din România certificați Top Employer 2023, au fost obținute și la categoria care a analizat misiunea, scopul și valorile companiei, principiile de etică, sustenabilitatea, diversitatea și incluziunea, precum și modul în care acestea sunt transmise în rândul angajaților.

Mega Image este primul brand din grupul Ahold Delhaize care primește certificarea Top Employer, validând astfel eforturile depuse pentru susținerea promisiunii de brand de angajator „Când suntem împreună, suntem Mega”.

Vrei un job de viitor în Retail Alimentar?

Hai în #ComunitateaMega!

Aplică la Angajatorul de Top și descoperă puterea lui „împreună”.