Microsoft oferă angajaților concedii plătite pentru îngrijirea rudelor bolnave

09.07.2017
Microsoft oferă angajaților concedii plătite pentru îngrijirea rudelor bolnave

Într-o mișcare ce se speră că va atrage după sine altele similare, compania Microsoft a anunțat că le va oferi în curând tuturor celor 121.500 de angajați pe care îi are la nivel mondial posibilitatea de a beneficia de un concediu plătit de până la patru săptămâni, care să îi ajute pe aceștia să aibă grijă de rudele bolnave.

Acest beneficiu era disponibil deja în anumite țări pentru angajați, dar, potrivit Microsoft, implementarea sa la nivel de companie va avea loc în urma cererii mari din partea angajaților de a beneficia de acest „family caregiver leave.”

Opinia ta conteaza! Adaugă o contribuție și ajută-i pe cei ce își caută un loc de muncă

În anunțul oficial, Microsoft motivează decizia prin faptul că vrea să le ofere angajaților ale căror rude se găsesc în situații medicale dificile șansa de a nu mai fi nevoiți să aleagă între carieră și datoria față de familie.

Nu este singurul beneficiu de acest fel pe care Microsoft îl oferă angajaților săi. Cei care devin părinți, atât bărbații cât și femeile, beneficiază, pe lângă concediul la care au dreptul conform legii din țările în care se află, încă 12 săptămâni de concediu plătit. Mamele primesc în plus incă opt săptămâni.

Evaluează compania

Daniel P.