O treime din noii angajați renunță la post în primele trei luni

27.04.2017
O treime din noii angajați renunță la post în primele trei luni

Procesele defectuoase de introducere a noilor angajați într-o organizație (proces numit de specialiștii în resurse umane onboarding) sunt principalele motive pentru care 28% dintre cei nou angajați aleg să renunțe la un loc de muncă în cel mult 90 de zile de la semnarea contractului.

Este concluzia la care a ajuns agenția de recrutare Robert Half & Associates după un studiu efectuat, e adevărat, pe un eșantion de angajați în companii din America de Nord. Să nu uităm însă că în țara noastră cele trei luni menționate mai sus corespund, întâmplător sau nu, cu cele trei luni de probă trecute în majoritatea cazurilor în contractele celor nou veniți.

Conform rezultatelor studiului, cei proaspăt angajați răspund și se integrează mai bine în companie dacă au parte de un program de adaptare bine structurat. Acest program ar trebui să includă, spun cei de la  Robert Half, nu doar trainig-uri la locul de muncă, ci și interacțiuni cu membrii organizației într-un cadru mai relaxat, menit să îl apropie pe nou venit de cei cu vechime în companie.

Comunicarea cu angajații mai vechi este foarte importantă pentru cei nou sosiți. 83% dintre ei se așteaptă să fie prezentați colegilor din prima zi, iar aproape 90% se așteaptă chiar să strângă mâna managerului companiei de la început.

„Sunt de părere că una dintre cele mai mari greșeli ale organizațiilor este că nu recunosc importanța procesului de onboarding”, spune Mike Gremmer, vice președinte Robert Half, potrivit HR Dive. „Nu e nevoie de o abordare generală, ci de una care să ia seama de fiecare individ și de rolul său”, adaugă acesta.

Employee experience Employer branding

Undelucram.ro