Piață de 20 de milioane de euro pentru infrastructura centrelor de date

23.05.2017
Piață de 20 de milioane de euro pentru infrastructura centrelor de date

Cifra de 20 de milioane de euro este valoarea pe care o poate atinge piața centrelor de date anul acesta, este concluzia la care au ajuns participanții la DataCenter Forum 2017, un eveniment dedicat tehnologie și la care au participat anul acesta 400 de specialiști în domeniu.

Potrivit concluziilor forumului, valorile prognozate pentru 2017 ale vanzarilor de tehnologii pentru Centre de Date pe toate segmentele componente va depăși în 2017 suma de 18 milioane de euro, putând chiar să atingă 20 de milioane.

Majoritatea acestor centre de date, în jur de 80%, se află în București și în orașele apropiate, ca Brașovul. Restul sunt împârțite de o piață locală foarte fragmentată

„Piața locala este încă mică, dar pe fondul creșterii digitalizării și a consolidarii furnizorilor de cloud, oportunitățile de dezvoltare sunt majore. Ne așteptâă la o creștere considerabilă a business-ului în anii urmatori, iar DataCenter Forum are un rol esențial în informarea beneficiarilor”, spune Mihai Manole, director general Tema-Energy, organizatorul evenimentului.

Piața infrastructurii centrelor de date include sisteme electrice, solutii de racire, detectie stingere incendii, constructii si amenajari și proiectare.

Cei mai importanți jucători pe această piața sunt Vertiv, Riello, APC by Schneider, Nexans, Caterpillar, Rittal, Uptime Institute, Hoppecke, Leoch, Pyralis, Toshiba, Carrier si Uniline.

Despre meserii