Programul scurt pe perioada verii, în oferta tot mai multor companii

15.06.2017
Programul scurt pe perioada verii, în oferta tot mai multor companii

Posibilitatea ca, pe perioada verii, angajații să plece acasă mai devreme cel puțin odată pe săptămână, în special vinerea, este un avantaj pe care din ce în ce mai multe companii îl oferă angajaților lor.

Potrivit unui studiu efectuat de Gartner, 42 % dintre companiile incluse în topul Fortune 1000 au ales ca anul acesta să includă zile de vineri scurte pe lista avantajelor oferite angajaților, un număr care este cu 20% mai mare decât ăn urmă cu doi ani.

Potrivit celor de la Gartner, aceasta este o modalitate inovativă și eficientă de a reține talentele, în condițiile în care, pentru angajații valoroși, nu numai banii contează, ci și astfel de avantaje pe care în mod normal nu le au.

Pe măsură ce numărul de angajați care au încredere în șansele lor de a găsi alte locuri de muncă crește, companiile sunt nevoite să găsească modalități inovative de a recompensa și reține talentele,” spune Brian Kropp, șeful departamentului HR de la Gartner.

A le oferi angajaților acest cadou este o cale low-cost pentru companii de a îmbunătăți relațiile cu angajații, care mai departe va însemna o productivitate și rezultate mai bune pentru companii.

Opinia ta conteaza! Adaugă o contribuție și ajută-i pe cei ce își caută un loc de muncă

Evaluează compania