Reporterii din presa scrisa au ajuns in top 10 cele mai proaste MESERII. VEZI LISTA

12.04.2012

Caderea libera a presei scrise din ultimii ani a facut ca meseria de reporter de ziar sa ajunga in lista celor mai proaste meserii din 2012, potrivit unui clasament realizat de CareerCast.com.

Clasamentul, realizat in fiecare an de site-ul american, ia in considerare mai multe elemente, printre care salarizarea, oportunitatile de angajare (sau riscurile de concediere), nivelul de stres sau efortul fizic solicitat de meseria respectiva.

Potrivit acestor criterii, cel mai prost job al anului 2012 il au taietorii de lemne. Reporterii din presa scrisa se afla pe locul 5 in lista meseriilor de evitat in acest an, cu un salariu mediu de 32.000 de dolari anual (in SUA) si cu perspective sumbre in ceea ce priveste siguranta locului de munca.

Mai figureaza in top 10 cele mai proaste ocupatii din 2012 spalatorii de vase, macelarii, fermierii, meteorologii, soldatii de pe fronturile de lupta, chelnerii, dar si realizatorii de emisiuni radio sau TV.

"Pentru prima data apar in topul nostru reporterii de ziar sau realizatorii de emisiuni radio si TV. Acest fapt se explica prin dezvoltarea exploziva a mediilor digitale. Nevoia de ziare tipaite a scazut dramatic, ceea ce a dus la pierderea locurilor de munca, la reducerea salariilor si la cresterea nivelului de stres", se arata in raport.

La polul opus, cele mai bune meserii ale anului 2012 sunt cele de inginer software, actuar (specialist in calcule statistice privitoare la asigurari si alte probleme financiare), manager HR sau asistent dentar.

Despre meserii