Top 5 meserii cautate in Romania. Ce salarii ofera angajatorii pentru specializarile momentului

08.10.2016

O piata dinamica, dar nu foarte transparenta. Asa poate fi caracterizata, in cateva cuvinte, piata muncii din Romania.

Putine sunt companiile care, atunci cand afiseaza o serie de meserii cautate, ofera si amanunte despre salariile bugetate. Cei mai multi dintre angajatori furnizeaza aceste informatii doar canditatilor selectati dupa prima faza a interviului.

Pana la momentul in care lucrurile se vor mai schimba, candidatii sunt multumiti ca exista aceste locuri de munca. Altfel, nu ar avea pentru ce candida. Logic, nu? O privire rapida prin ograda companiilor scoate la iveala cateva meserii cautate de catre angajatori.

Top 5 meserii cautate

1. Inginer in constructii. Odata cu dezghetarea pietei imobiliare si aparitia de noi proiecte, cum sunt cele pentru ansambluri rezidentiale si cladiri de birouri, aceasta meserie s-a transformat rapid intr-una scumpa si foarte cautata. Pentru a gasi un inginer bun, angajatorul a fost nevoit sa ofere un pachet salarial foarte atractiv. Cu atat mai mult cu cat ultimii ani au demonstrat ca inginerii romani sunt curtati inclusiv de companii din strainatate. Asa ca, salariul pentru un inginer constructor a evoluat de la 400 de euro pentru un incepator, la aproximativ 600 de euro in prezent. Iar cei care au experienta pot negocia salarii care sar usor de 1.500 de euro.

2. Specialist in IT. Daca in cazul meseriei amintite mai sus, ofertele se misca in acelasi ritm cu proiectele, pentru un specialist in IT lucrurile sunt mult mai simple: aceasta meserie s-a cautat dintotdeauna. Indiferent de domeniul in care este prezenta, orice companie are un departament separat, unde adună ”cei mai buni specialisti in IT”. Si, pentru ca nu exista un echilibru intre cerere si oferta, bonusurile salariale sunt pe masura. O astfel de meserie a ajuns sa fie platita astazi chiar si cu 3.000 de mii de euro lunar.

3. Agent de vanzari. Aici, plaja este foarte larga. Fie ca lucreaza in imobiliare, fie ca se angajeaza la o companie oarecare, un agent de vanzari castiga mult din comision. De exemplu, cei care aleg imobiliarele, pot primi cateva mii de euro dintr-o singura tranzactie. Tocmai pentru ca interesul companiilor este sa-si creasca vanzarile, si aceasta specializare a ajuns sa fie foarte apreciata, cu bonusuri destul de atractive.

Întreg articolul poate fi citit accesând sursa.

Despre meserii Găsește-ți job