Cauți un loc de muncă? Verifică-ți întâi lista neagră de joburi

20.07.2015
Cauți un loc de muncă? Verifică-ți întâi lista neagră de joburi

Există foarte mulți oameni care nu și-au descoperit încă pasiunea. Oameni care merg la job pentru că „așa trebuie” și pentru că societatea ne-a învățat că a avea un loc de muncă și a câștiga niște bani reprezintă cel mai important lucru într-o carieră.

„Nu știu ce pasiune am”.

„Nu pot să îmi dau seama ce mi-ar plăcea să fac”.

„Toată lumea vorbește despre a-și găsi pasiunea. Am încercat dar se pare că nu vrea nici ea să mă găsească”.

Dacă în ultimul timp ți-a trecut prin gând una dintre aceste replici, află că nu ești singurul care privește lucrurile așa. Înainte de a îmbrățișa ideea că nu poți face nimic și că nu ai nicio șansă în vreun domeniu, mai bine te-ai întreba: „Ce nu îmi place să fac?”

Să știi care sunt activitățile pe care nu îți place să le înteprinzi poate fi un bun punct de plecare în a afla ce îți place să faci. Sau mai bine zis, să iubești să faci.

Așază-te într-un loc liniștit și pune-ți în minte, următoarele întrebări:

•          Care sunt activitățile din viața personală sau task-urile din viața profesională pe care le las mereu la urmă?

Conform unor studii, lucrurile lăsate pe „ultima sută de metri” sunt, de cele mai multe ori, cele mai solicitante atât din punct de vedere al timpului de execuție cât și din punct de vedere al efortului. Astfel, are sens să nu ne dorim, pur și simplu, să ne apucăm de ele.

•          De ce le las la urmă?

Să înșiri aceste lucruri pe o listă nu este suficient. Următorul pas este să te gândești de ce reacționezi așa. Încearcă să identifici activitatea care te „seacă de energie”. Încearcă să îți dai seama dacă motivul pentru care reacționezi așa ține de context. De exemplu, poate perioada din zi în care ți-ai programat să rezolvi respectivul task nu este cea potrivită. Abia apoi poți să treci activitatea „pe lista neagră”.

•          Care sunt aspectele care nu îmi plac din activitățile respective?

De exemplu: sunatul clienților, răspunsul la emailuri, negocierea (în vânzări).
Următorul pas este să identifici care ar fi joburile în care nu ai șanse să întâlnești activitățile care îți displac.

•          Ce îți lipsește de la vechiul loc de muncă?

Gândește-te la responsabilitățile pe care te așteptai să le ai în trecut dar pe care nu le-ai avut. Care erau acestea? Care erau lucrurile pe care ți le doreai să le îndeplinești dar nu ai avut niciodată oportunitatea de a le face?

După ce ai trecut  în revistă toate punctele de mai sus, ai toate șansele să știi care îți sunt pasiunile și ce ți-ar plăcea să faci. Dacă tot nu ai reușit să afli, nu dispera! Cu siguranță ai mai făcut câțiva pași către aflarea răspunsurilor mult căutate.

Nu este prea târziu să începi să trăiești viața pe care o dorești și nu este moment mai potrivit decât cel de acum. Dacă nu există pasiune în viața ta, atunci pentru ce trăiești? Descoperă-ți pasiunea, oricare ar fi ea. Pentru că o viață fără vise, o viață fără pasiune, este o viață trăită pe jumătate.

Găsește-ți job