Top 8 Comunități online dedicate angajaților din departamentul de resurse umane

25.09.2019
Top 8 Comunități online dedicate angajaților din departamentul de resurse umane

Dacă lucrezi în departamentul de resurse umane trebuie să rămâi mereu la curent cu schimbările din piața muncii. De aceea, este indicat să fii activ în mediul online și să îți aduni informațiile din surse sigure.

În acest articol îți vom prezenta cele mai bune comunități online de unde poți să te informezi în legătură cu domeniul resurselor umane

Să începem!

1. Society for Human Resource Management (SHRM)

Una dintre cele mai cunoscute comunități dedicate angajaților din domeniul resurselor umane este Society for Human Resource Management, cunoscută sub numele de SHRM. Pagina lor de Facebook reunește mii de angajați din domeniul resurselor umane.

De ce să te alături comunității

- Găsești sfaturi practice despre cultura organizațională, employer branding, procesul de recrutare și multe altele.

- Poți discuta cu alți profesioniști din domeniul resurselor umane

- Afli cele mai noi știri din domeniu

2. HR Bartender

O altă comunitate online din care trebuie să faci parte dacă îți dorești să te dezvolți în domeniul resurselor umane este HR Bartender. Pe pagina de Facebook, dar și pe blogul lor postează cele mai utile știri și noutăți pentru cei care lucrează în departamentul de resurse umane

De ce să te alături comunității

- Poți citi zeci de articole dedicate problemelor pe care le întâmpină cei care lucrează în HR

- Discuți cu sute de angajați din domeniu

- Poți participa la evenimente dedicate angajaților din departamentul de resurse umane

3. HR Certification Institute

HR Certification Institute este o altă comunitate din mediul online unde poți găsi resurse esențiale pentru domeniul HR. Poți să-i urmărești pe pagina de Facebook, unde au peste 30.000 de urmăritori din peste 100 de țări.

De ce să te alături comunității

- Vezi cele mai noi știri și citești articole scrise de profesioniști din domeniul HR

- Poți să-ți iei diferite certificate dacă dorești să te dezvolți în acest domeniu

- Discuți cu profesioniști din alte țări

4. HR Tech Weekly

Dacă îți petreci timpul pe Twitter ar fi timpul să dai follow și paginii HR Tech Weekly. În această comunitate vei găsi multe sfaturi pentru a te ajuta să recrutezi mai ușor, dar și articole despre tehnologie și business.

De ce să te alături comunității

- Citești articole pe diferite subiecte, inclusiv resurse umane

- Participi la discuții cu profesioniști din diferite domenii

5. Talent Culture

Acesta este o comunitate dedicată procesului de recrutare și a culturii organizaționale. Pe pagina lor de Twitter, dar și pe blogul lor, găsești resurse esențiale pentru orice angajat din departamentul de resurse umane

De ce să te alături comunității

- Citești articole interesante și informative despre procesul de recrutare, retenția angajaților și cultura organizațională

- Poți participa la webinarii care te ajută să înveți mai multe lucruri practice despre domeniul HR.

6. Great HRs Community

Great HRs Community este o comunitate online din România unde profesioniștii din domeniul resurselor umane pot să afle cele mai noi informații despre piața muncii din țară. Pe blogul lor și pe pagina de Facebook împărtășesc cele mai bune practici din domeniu.

- Afli cele mai interesante stategii de HR

- Citești articole și vezi video-uri interesante

- Poți participa la evenimente dedicate domeniului HR

7. Recruiting Blogs

Această comunitatea tratează problemele procesului de recrutare. Recruiting Blogs are și un blog dedicat și o pagină de Facebook unde poți urmări cele mai noi știri.

De ce să te alături comunității

- Găsești ghiduri complete care te pot ajuta să recrutezi mai ușor

- Poți participa la webinarii

- Discuți cu experți din domeniul HR

8. Undelucram.ro

Undelucram.ro este cea mai mare comunitate online dedicată angajaților și angajatorilor din România. Pe platformă găsești articole despre piața muncii din România, sfaturi practice care te ajută să recrutezi angajați. Principalul avantaj al platformei este că poți să recrutezi candidați direct de pe platformă.

De ce să te alături comunității

- Poți gestiona pagina personalizată a companiei la care lucrezi și să afli ce părere au angajații și candidații despre mediul de lucru

- Citești articole și știri interesante din domeniu

- Poți posta job-uri și poți recruta candidați informați

- Afli mai multe despre mediul de lucru din companiile din România

Concluzie

Datorită digitalizării ne petrecem tot mai mult timp în mediul online. De aceea, este bine să te alături unor comunități online dedicate angajaților din departamentul de resurse umane. În aceste comunități poți să afli informații noi, să discuți cu profesioniști din domeniul tău și chiar să recrutezi candidați noi

Uite-te pe paginile de Facebook și pe blogurile acestor comunități și alege-le pe cele care ți se potrivesc.