Ce primesc IT-istii pe langa salariu: concediu extra, petreceri, vinerea scurta

12.04.2012
Ce primesc IT-istii pe langa salariu: concediu extra, petreceri, vinerea scurta

Daca mai  exista vreun domeniu de activitate unde angajatii sunt inca rasfatati, acesta este IT-ul.

Concurenta pe specialistii IT este foarte mare, asa incat firmele de profil  incearca sa-i atraga cu tot felul de bonusuri si beneficii.

Aproape 80% dintre firmele de IT le acorda angajatilor abonamente la clinici private, potrivit unui studiu AIMS citat de Revista Cariere. De asemenea, angajatii primesc un numar mai mare de zile de concediu decat minimul legal obligatoriu (doua treimi dintre respondenti), precum si petreceri platite din banii firmei.

Nu mai putin de 84% dintre angajatori le permit salariatilor sa beneficieze de un program de lucru flexibil, fiecare angajat avand posibilitatea sa isi aleaga ora de venire sau cea de plecare de la birou, cu conditia sa bifeze numarul de ore de munca standard prevazute in contract.

Mai mult decat atat, 38% dintre companii le permit IT-istilor sa lucreze ocazional de acasa, in timp ce 28% dintre angajatori ofera ca stimulent o zi de vineri scurta la birou.

Peste o treime dintre participantii la studiu au declarat ca le ofera angajatilor al 13-lea salariu. Aproximativ 93% din companiile participante la studiu au declarat ca intentioneaza sa creasca salariile in acest an, cu un procent mediu de 7,5%.

Despre meserii