Doar o treime dintre angajatori ofera salarii mai mari pentru a-si pastra angajatii tentati sa plece

16.05.2012

Stimulentele financiare sunt in coada listei instrumentelor de motivare. In ultimii ani, tot mai multi angajatori au inlocuit recompensele in bani si cresterile salariale cu metode de retentie mai putin costisitoare, arata un studiu.

Astfel, doar o treime dintre firmele de pe piata locala ofera salarii mari pentru a-i retine pe angajatii care sunt tentati sa-si schimbe locul de munca, potrivit studiului HR Oulook comandat de HR Club, asociatia specialistilor in resurse umane, si realizat de firma de cercetare Daedalus MillwardBrown.

Potrivit studiului, printre cele mai comune metode de retentie si motivare se numara mediu de lucru placut (pentru 82% dintre firme), recunoastere a meritelor si a valorii angajatilor (70%), programele de training (65%), promovarile, programul flexibil sau cresterea puterii de decizie.

Studiul mai arata ca doar 40% dintre companii ofera bonusuri sau alte beneficii financiare pentru a-si pastra angajatii buni.

Misiune