Cargo-Partner Expeditii SRL Cargo-Partner Expeditii SRL
Cargo-Partner Expeditii SRL

Cargo-Partner Expeditii SRL

Tel / Fax: 021 408 2468 Site: www.cargo-partner.com

România, la răscruce de drumuri

04.11.2022

România se află la răscruce de drumuri – nu, nu este un titlu clișeic, ci un adevăr cât se poate de fundamental în timpurile noastre. Dacă conflictele geo-politice pot ridica dileme și provocări din anumite puncte de vedere, un lucru este cert: acestea pot crea și oportunități unice. Și da, România se află în centrul acestor oportunități. Dacă știm cum să transformam provocarile in oportunitati, putem ajunge să fim chiar un hub important pentru diferite tipuri de afaceri.

Cam acesta este, pe scurt, rezumatul conferinței organizate de Ziarul Financiar, Cele mai dinamice companii din România. Noi, la cargo-partner, suntem interesați de oportunități deoarece înțelegem că succesul unei afaceri se bazează pe  evenimente cheie ce se petrec în momente cheie. Si pentru ca in 2021 am fost cea mai dinamica companie din segmentul nostru, era de la sine înțeles că vom fi prezenți la acest eveniment.

Păreri diverse, oameni diverși, afaceri diverse – așa s-a prezentat situația la conferință. Cu toate că peisajul părea a fi colorat din punct de vedere al paradigmelor de gândire, toți speakerii gravitau în jurul unei idei: România poate deveni un nucleu important pentru multe afaceri.

Ei bine, pentru asta există și o condiție asupra căreia s-a căzut unanim de acord, și anume că este necesar ca oamenii din țara noastră să știe de evenimentele care clatină lumea acum, mai puternic ca niciodată. Totul depinde, după cum au arătat și o parte din speakeri, de investițiile potrivite și de oamenii potriviți. Tocmai din acest motiv trebuie să investim extrem de mult în oamenii și în pregătirea lor. În plus, suntem de părere că atunci când îți dorești performanță, nu termini cu învățatul niciodată, de unde și motto-ul nostru, passion for excellence.

Cosmin Bradea, directorul general al cargo-partner România, a subliniat că poziția geografică a țării noastre ne aduce un avantaj extrem de interesant. Pe de altă parte, chiar dacă reușim să profităm de capitalul uman și financiar, infrastructura țării reprezinta una din cele mai mari provocari în astfel de vremuri atât de imprevizibile.

Discuțiile pe această temă sunt pe cât de lungi, pe atât de fructoase. Ideea este că Pe timp de criză, sunt două tipuri de oamenii: cei care plang și cei care vând batiste. Deci pentru cargo-partner nu există opțiunea de a da înapoi în fața provocărilor. Tu ce spui? Când totul se clatină, care este următorul tău pas?

Citește articolul și despre eveniment din Ziarul Financiar: https://www.zf.ro/special/zf-cele-dinamice-companii-romania-cele-grele-momente-aduc-cele-bune-2127302